Barszcz Sosnowskiego - niebezpieczny olbrzym

strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 24.
Barszcz Sosnowskiego źródło: wikipedia.org

Słoneczna pogoda i letnie upały zachęcają do spędzania wolnego czasu nad wodą lub w lesie. Czerpiąc radość z wypoczynku trzeba jednak mieć na względzie bezpieczeństwo i uważać na zagrożenia. Na szczególną uwagę zasługują groźne rośliny, w tym niezwykle szkodliwy barszcz Sosnowskiego.  Jest to niebezpieczna roślina, powodująca bolesne, trudno gojące się oparzenia.

Barszcz Sosnowskiego zachęca niespotykanie dużymi rozmiarami. W pełni wykształcony może mieć wysokość nawet do 4 metrów, a liście średnicę 150 cm. Rośliny te posiadają także bardzo okazały kwiatostan. Bardzo szybko się rozwija, szczególnie w nasłonecznionych miejscach, takich jak polany, pastwiska, przydroża, odłogi a nawet i pola uprawne. Często także jest spotykany w lasach, a także wzdłuż niewielkich rzek czy jezior lub stawów. Spotykając barszcz w takich miejscach nie należy się do niego zbliżać. Na powierzchni liści znajdują się delikatne włoski, przez które uwalniają się olejki eteryczne, które zawierają toksyczne związki, zwane furanokumarynami. Związki te, pod wpływem światła powodują bolesne oparzenia II i III stopnia. Na skórze pojawiają się najpierw zaczerwienienia, a później pęcherze. Stan taki może utrzymywać się przez kilka dni, a skóra po oparzeniu jest wyjątkowo wrażliwa, szczególnie na słońce. Toksyczne właściwości barszczu są jeszcze groźniejsze, kiedy powietrze jest mocno wilgotne czy skóra wyraźnie spocona.

Najlepszym sposobem ochrony przed barszczem jest unikanie bezpośredniego kontaktu. Jednak kiedy trzeba się do niego zbliżyć należy zadbać o ochronę skóry, zakładając ubrania z tworzyw sztucznych o długich rękawach i nogawkach. Dobrze też jest osłonić oczy goglami, a dłonie ochronić grubymi, roboczymi rękawicami. Może się też zdarzyć, że do kontaktu z barszczem dojdzie przypadkowo. W takich sytuacjach trzeba jak najszybciej i jak najdokładniej osłonić poparzone miejsce przed słońcem, dokładnie obmyć wodą z mydłem
i chronić przed promieniowaniem słonecznym przynajmniej przez 48 godzin. Najlepiej jednak udać się na wizytę do lekarza, który w najlepszy sposób oceni sytuację i dobierze odpowiednie zalecenia.

Tekst: Aleksandra Albińska