Jak z domu pomóc środowisku?

strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Mierzymy się obecnie z bardzo trudną sytuacją. Walka z rozszerzającym się koronawirusem wymaga od nas wszystkich wielu poświęceń. Jednym z nich jest konieczność pozostania w domu. I tu pojawiają się dylematy. Co tu ze sobą zrobić? I czy możemy przy tym pomóc planecie?

 

Łatwo jest dbać o środowisko mając do niego dostęp. Pozbierać odpady, wybierając się na spacer do lasu. Posadzić i pielęgnować zieleń. Wybierać ekologiczne środki transportu. Jednak nawet zostając w domu możemy przyczynic się do tego, aby nie szkodzić naszej planecie, a na pewno najbliższemu otoczeniu ;)

Jednym ze sposobów na zorganizowanie sobie czasu w domu jest.. zabranie się do sprzątania! I wcale nie musimy do tego używać różnych środków chemicznych, Sami możemy przygotować ekologiczne środki czystości, które są nie tylko skuteczne, ale też przyjazne dla środowiska, a produkty do ich produkcji znajdują się niemal w każdym domu.

Takim środkiem jest na przykład Cytrusowy Enzym Czyszczący. Jego recepturę opracowano już kilkanaście lat temu w Tajlandii, ale warto go przybliżyć. Do wykonania takiego enzymu potrzebne będzie:

  • 0,25 kg cukru trzcinowego – tak jest w oryginalnym przepisie, jednak można użyć białego
  • 0,75 kg owocowych odpadków kuchennych – najlepiej cytrusowych lub z ananasa, ponieważ nadaja najprzyjemniejszy zapach,
  • 2,5 l wody
  • 1 łyżeczka drożdży
  • pojemnik do fermentacji – może być np. butelka plastikowa po 5 l wodzie

Wykonanie też jest bardzo proste. Owocowe odpadki należy bardzo drobno pokroić, aby łatwo można je  było przełożyć do butelki oraz aby szybciej uległy fermentacji. Następnie należy dodać do owoców w butelce rozpuszczony w wodzie cukier oraz drożdże. Wszystko dokładnie wymieszać, lekko zakręcić i zostawić na kilkanaście dni (2-3 tygodnie) w ciepłym i ciemnym miejscu, pamiętając o tym, aby codziennie lekko przemieszać mieszankę i odkręcić na chwilę butelkę.

A później już śmiało możemy używać preparatu na przykład do:

  • mycia naczyń w zmywarce lub prania – wystarczy ¼ kubka naszego środka
  • czyszczenia łazienki i toalety – brud schodzi łatwo – 1 łyżeczka Enzymu Czyszczącego i 10 łyżeczek wody,
  • usuwania uporczywych plam i zapachów w tym po zwierzętach, w tym kolorowe tkaniny i dywany (przed użyciem wypróbować na niewidocznej części)
  • mycia podłóg – 1 szklanka Enzymu Czyszczącego na 20 szklanek wody.

Przykładów takich ekologicznych środków czystości jest wiele. Wykorzystują one między innymi działanie sody oczyszczonej czy zwykłego octu. Postaramy się przybliżyć kilka najbardziej uniwersalnych przepisów, ale zachęcamy również do wlasnych poszukiwań i dzielenia się z nami własnymi sposobami na ekologiczne sprzątanie ;)