Konferencja „Bioróżnorodność w dydaktyce szkolnej”

strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 24.
laka_polska_sxc_640.jpeg

Konferencja odbyła się 5-go listopada w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Zachodniopomorska Liga Polnej Bioróżnorodności” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Konferencja połączona była z krótką uroczystością z okazji Dnia Nauczyciela – Opiekuna Koła Ekologicznego.

W części wykładowej przedstawiono dwie prezentacje dotyczące tematu bioróżnorodności w edukacji najmłodszego pokolenia: „Bioróżnorodność w dydaktyce przedszkolnej poprzez gry i zabawy” oraz „Bioróżnorodność w dydaktyce szkolnej poprzez eksperymenty i doświadczenia”. Celem wystąpień było przedstawienie szerszej grupie edukatorów przyrodniczych sposobów na rozwinięcie tematu bioróżnorodności w trakcie zajęć z dziećmi. Zaprezentowane działania mają być alternatywą dla tradycyjnego sposobu przekazywania wiedzy, dzięki czemu dzieci i młodzież chętniej zagłębią się w problem ochrony różnorodności biologicznej. Wykłady połączone były z zajęciami warsztatowymi.

W czasie konferencji przybliżono także pozostałe działania przeprowadzone w ramach całego projektu „Zachodniopomorska Liga Polnej Bioróżnorodności”. Po wystąpieniach głos zabrali pani Małgorzata Majewska oraz pan Zdzisław Nowak, eksperci przedmiotowi Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, którzy okazali swoje poparcie dla podjętej przez LOP o/Szczecin inicjatywy oraz również opowiedzieli się za potrzebą ochrony bioróżnorodności i jej znaczenia w środowisku. Eksperci wyrazili także swoją wdzięczność za zaangażowanie nauczycieli i edukatorów w poszerzaniu wiedzy podopiecznych w zakresie poruszanej w projekcie tematyki. W imieniu Zarządu podziękowania za wspaniałą pracę przekazała także pani wiceprezes Danuta Chodyniecka.

Spotkanie zakończono krótką uroczystością zorganizowaną z okazji Dnia Nauczyciela. Członkowie Zarządu Ligi Ochrony Przyrody Okręgu w Szczecinie przekazali najaktywniejszym opiekunom szkolnych i przedszkolnych kół ekologicznych wyrazy wdzięczności za ciężką pracę włożoną w edukację ekologiczną dzieci oraz zaangażowanie w rozwój projektu „Zachodniopomorska Liga Polnej Bioróżnorodności” poprzez udział w konkursach i aktywną edukację.

Fotorelacja z konferencji dostępna jest na naszej stronie na facebooku.

https://www.facebook.com/pg/Liga-Ochrony-Przyrody-Okr%C4%99g-w-Szczecinie-506240616102793/photos/?tab=album&album_id=1223766257683555 

Aleksandra Albińska