Najaktywniejsze Szkolne Koło LOP w roku szkolnym 2014/15 w woj. zachodniopomorskim

sp1050446.jpg

26 listopada 2015 r. w siedzibie Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie odbyło się uroczyste podsumowanie XXXV edycji konkursu Najaktywniejsze Szkolne Koło LOP w woj. zachodniopomorskim. Głównym sponsorem nagród tegorocznej edycji był Powiat Stargardzki. Cykliczny konkurs o wieloletniej tradycji polega na przedstawieniu sprawozdania rocznej działalności koła w formie kroniki lub prezentacji multimedialnej. zawierające m.in.: opis i analizę realizacji poszczególnych zadań i uzyskanych efektów uzupełnionych zdjęciami, wynikami i wnioskami z wykonywanych badań oraz potwierdzenia z przeprowadzonych akcji (np. zbiórka surowców wtórnych) i współpracy z różnymi instytucjami i stowarzyszeniami ekologicznymi

Uczestnicy konkursu – członkowie szkolnych kół LOP – prowadzą różnorodne działania w środowisku szkolnym, lokalnym (osiedle, wieś, miasto), w których realizację włączają pozostałych uczniów szkoły, nauczycieli, wychowawców, rodziców i inne osoby pozyskane do współpracy oraz rozwiązywania problemów w sposób twórczy i systematyczny. Działania mogą zawierać zadania i treści objęte zakresem ścieżek między przedmiotowych (ekologicznej, prozdrowotnej, regionalnej), np.

• prowadzenie badań i obserwacji w terenie, dokumentowanie i opracowanie wyników, wnioskowanie oraz podejmowanie konkretnych działań na ich podstawie,
  • projektowanie i pielęgnację ogrodów szkolnych, kącików zieleni, szkolnych ostoi przyrody, itp.,
  • codzienne działania na rzecz ochrony środowiska (w szkole, w domu) np. zbiórka i segregacja odpadów
  • upowszechnianie zasad prozdrowotnego stylu życia (w różnej formie: prelekcje, seminaria, konkursy, wystawy itd.)
  • udział w życiu kulturalnym i społecznym środowiska lokalnego.

Spośród nadesłanych  prac komisja  konkursowa zakwalifikowała do finału sprawozdania 15 Szkolnych Kół LOP województwa zachodniopomorskiego, które spełniały wymogi regulaminu w sposób najbardziej wszechstronny i przedstawiły do oceny najpełniejszą dokumentację swoich działań.

Komisja konkursowa starała się uwzględnić cały wachlarz działań podejmowanych przez członków SK LOP, którzy w swoich szkołach stali się liderami przedsięwzięć edukacji przyrodniczej.

W kategorii szkoły podstawowe pierwsze miejsce zdobyło SK LOP w Szkole Podstawowej w Strachocinie (opiekun: Marta Jaroszek-Małecka), drugie miejsce zajęły Koła w Szkole Podstawowej w Żabnicy (opiekun: Maria Chrobak) i SP nr 35 w Szczecinie (opiekun: Jadwiga Desz), trzecie miejsce zajęły SK LOP w Szkole Podstawowej nr 1 w Stargardzie Szczecińskim (opiekun: Lilianna Janeczek) oraz SP nr 1 w Gryfinie (opiekun: Alicja Skórniewska i Monika Mielniczenko). Wyróżnienie zostało SK LOP w Szkole Podstawowej nr 56 w Szczecinie (opiekun: Monika Półtorak). W kategorii zespoły szkół najlepsze było SK LOP w Zespole Szkół w Kliniskach Wielkich pod opieką Pani Anny Mikuś.

Patrycja Romanowska