Oświadczenie dot. kolonii w Białce Tatrzańskiej

kolonia2018.jpg

Liga Ochrony Przyrody Okręg w Szczecinie pragnie odnieść się do sytuacji, jaka miała miejsce w trakcie powrotu dzieci z kolonii w Białce Tatrzańskiej. Przez wszystkie lata, od kiedy organizujemy kolonie i wyjazdy dla dzieci mieliśmy wiele przygód, jednak nic podobnego nigdy nie miało miejsca. Jest nam ogromnie przykro i z całego serca przepraszamy wszystkich naszych podopiecznych jak i ich rodziców i opiekunów za stres, jakiego doznali w trakcie drogi.

Podróż powrotna obarczona była nieprzyjemnymi doświadczeniami z powodu niezapewnienia przez PKP odpowiedniej ilości miejsc dla naszych podopiecznych, co jest dla nas oburzające. Zaś całkowicie niedopuszczalna była prośba o zwolnienie miejsc i opuszczenie wagonu przez część kolonistów i pozwolenie przez pracowników PKP Intercity, aby grupa dzieci, która miała wykupione miejsca, ich nie dostała i musiała szukać alternatyw w środku nocy.  Nie chcemy wyciągać szczegółów tej nieszczęśliwej sytuacji w tym miejscu, jednak chcemy zapewnić, że jako organizator dopełniliśmy wszystkich formalności: złożyliśmy wniosek o rezerwację miejsc w pierwszej chwili, kiedy było to możliwe, wniosek został przyjęty i rozpatrzony pozytywnie; bilety na podróż dla wszystkich uczestników zostały wykupione odpowiednio wcześnie, przedłożona została wszelka wymagana dokumentacja, a kilka dni przed wyjazdem dzieci dodatkowo potwierdzaliśmy ilość osób, która będzie podróżować na wskazanej trasie. Zapewniamy także, że również kadra, która opiekowała się dziećmi, dołożyła wszelkich starań, aby możliwie najszybciej rozwiązać nieporozumienia i zapewnić dzieciom bezpieczeństwo i komfort.

Jako organizatorzy, odpowiedzialni za prawidłowy przebieg kolonii a przede wszystkim bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, którzy pojechali pod naszą opieką, obiecujemy, że nie pozostawimy tej sytuacji bez echa. Chcemy, aby ten incydent został wyjaśniony i zostały wyciągnięte odpowiednie wnioski i konsekwencje. I najważniejsze: aby nigdy więcej podobne zdarzenie nie miało miejsca, przy żadnym organizowanym zarówno przez Ligę jak i inne instytucjach wyjazdach. Podjęliśmy już w tym celu pierwsze kroki i szukamy kolejnych dróg, które pozwolą nam to jak najszybciej osiągnąć.

Jednocześnie chcemy bardzo podziękować za wszystkie ciepłe słowa i opinie, jakie do nas dotarły. Zadowolenie i piękne wspomnienia dzieci z wyjazdu są dla nas szczególnie ważne i są naszym priorytetem. Mamy nadzieję, że niefortunna sytuacja w trakcie powrotu nie położy się cieniem na wspomnieniach kolonistów i nadal będziemy mogli liczyć na Wasze wsparcie i zaufanie: dzieci, rodziców, a także nauczycieli i opiekunów, którzy do tej pory z nami współpracowali lub taką współpracę chcieli podjąć.

Jeszcze raz przepraszamy wszystkich, którzy ucierpieli w wyniku tego zdarzenia. Jest nam bardzo przykro i obiecujemy dążyć do wyjaśnienia sytuacji z takim uporem, jaki tylko będzie konieczny.

Z wyrazami szacunku,

Liga Ochrony Przyrody Okręg w Szczecinie