Podsumowanie konkursu „Lekcja z OZE”

sp1050458.jpg

Konkurs zorganizowany został przez Ligę Ochrony Przyrody Okręg w Szczecinie w ramach Kampanii  edukacyjnej „OZE bliżej nas” dofinansowanej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Adresowany był do nauczycieli z placówek oświatowych oraz edukatorów z ośrodków edukacyjnych z terenu woj. zachodniopomorskiego. Przedmiotem konkursu było stworzenie autorskiego scenariusza lekcji wzbogacającej program nauczania o tematy związane z odnawialnymi źródłami energii, skierowanego do konkretnej grupy wiekowej.

Komisja konkursowa dokonała przeglądu i oceny złożonych scenariuszy, biorąc pod uwagę nawiązanie tematyką do obowiązującej podstawy programowej, odpowiedni czas trwania lekcji, poprawność metodyczną i merytoryczna, atrakcyjność zajęć lekcyjnych oraz zastosowane środki dydaktyczne.
Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 26 listopada w siedzibie Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie. Zaproszeni zostali na nie autorzy scenariuszy oraz członkowie komisji konkursowej, w tym przewodnicząca - Pani Małgorzata Majewska – ekspert przedmiotowy ZCDN. Pozwoliło to na wymianę cennych uwag oraz pomysłów pomiędzy nauczycielami.
Autorkami najlepszych scenariuszy zajęć w przedszkolu były Panie: Ewa Ratajczak – nauczyciel w Przedszkolu Publicznym nr 35 w Szczecinie i Renata Wiśniewska – nauczyciel w Przedszkolu Publicznym nr 3 w Szczecinie. W kategorii szkoły podstawowe na uwagę zasługiwał scenariusz Pani Marii Chrobak ze Szkoły Podstawowej w Żabnicy skierowany do klas I – III oraz Pani Alicji Skórniewskiej z SP nr 1 w Gryfinie – dla klas IV – VI. Najlepszy scenariusz skierowany do uczniów Gimnazjum opracowała Pani Anna Mikuś z ZSP w Kliniskach Wielkich, drugie miejsce dobyła Pani Jolanta Kałucka z Zespołu Szkół Ekonomiczno – Hotelarskich w Kołobrzegu.

Patrycja Romanowska