Podsumowanie XXXIV Edycji Konkursu Najaktywniejsze Szkolne Koło LOP w roku szkolnym 2013/14

konkurs.jpg

W tegorocznej edycji udział wzięło 15 placówek oświatowych z terenu Zachodniopomorskiego. Komisja konkursowa starała się uwzględnić cały wachlarz działań podejmowanych przez członków SK LOP, którzy w swoich szkołach stali się liderami przedsięwzięć edukacji przyrodniczej. Szczególną uwagę zwracała na następujące elementy:

•    Atrakcyjność metod i form pracy z dziećmi i środowiskiem lokalnym
•    Prowadzenie badań i obserwacji w terenie lub szkole
•    Pielęgnacja ogrodów szkolnych, kącików zieleni, szkolnych ostoi przyrody
•    Działania na rzecz ochrony środowiska w szkole i domu
•    Upowszechnianie zasad zdrowego stylu życia
•    Współpraca ze środowiskiem lokalnym.

Prace, które zwróciły uwagę komisji spełniały wszystkie w/w kryteria.  Najczęściej podejmowane zadania dotyczyły codziennych działań na rzecz ochrony środowiska, takich jak: „sprzątanie świata”, zbiórka surowców wtórnych, realizacja projektów ekologicznych, ratowanie kasztanowców, badania czystości wody i powietrza, dokarmianie

zwierząt, pielęgnowanie zieleni oraz upowszechnianie zasad prozdrowotnego stylu życia poprzez organizację różnorodnych prelekcji, konkursów, akcji ekologicznych, wystaw, sejmików ( tu na szczególne wyróżnienie zasłużyła Szkoła Podstawowa w Żabnicy, nauczyciel/opiekun Koła Maria Chrobak). Z analizy prac wynika, że członkowie SK LOP owocnie współpracowali z instytucjami  samorządowymi, przyrodniczo - leśnymi, rodzicami i innymi szkołami a także organami zapewniającymi bezpieczeństwo (policja, straż miejska). Wszystkim tym działaniom przyświecał jeden wspólny cel - ochrona środowiska przyrodniczego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Ponadto na wyróżnienie zasługuje fakt, że w w/w działania angażują się coraz bardziej dorośli – rodzice i to nie tylko w szkołach podstawowych w klasach I-III, ale też  z klas IV-VI oraz w szkołach gimnazjalnych.

Podobnie jak w poprzednich latach  widoczna jest systematyczność pracy kół i wysoki poziom wszystkich szkół biorących udział w konkursie. Na uwagę zasługuje fakt umiejętności promowania wszystkich działań ekologicznych swoich placówek w mediach (najlepiej to kryterium spełniły Zespół Szkół  w Łobzie - nauczyciel Jolanta Abramowska oraz Zespół Szkół Publicznych w Kliniskach Wielkich – nauczyciel Anna Mikuś). Na szczególne wyróżnienie zasłużyły także Pani Marta Jaroszek – Małecka prowadząca  SK LOP w Szkole Podstawowej w Strachocinie oraz Pani Lidia Ziontkowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Świnoujściu za obszerną prezentację całorocznych działań ekologicznych  przedstawioną na płycie CD, tym bardziej, że obydwie Panie po raz pierwszy wystartowały w konkursie.

Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 27 listopada w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej „Zielona Klasa” LOP. Przy okazji spotkania nauczyciele mieli okazję wymienić się ciekawymi pomysłami i doświadczeniami.  Po odczytaniu protokołu przez Przewodniczącą Komisji Konkursowej Panią Renatę Wiśniewską nastąpił wyczekiwany przez wszystkich moment wręczenia nagród. Głównym sponsorem nagród książkowych dla placówek z terenu Powiatu Stargardzkiego było Starostwo Powiatowe w Stargardzie Szczecińskim.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z konkursu

Patrycja Romanowska