Świstak Śnieżyczka przebiśnieg Rusałka pawik Bocian biały

Zwierzęta

Borsuk (Meles meles)

Borsuk (Meles meles)

Charakterystyka:

Duże zwierzę o długości ciała dochodzącej do 90cm, wadze do 20kg i ciele okrytym sztywną sierścią. Sylwetkę ma krępą, głowę, oczy i uszy małe, kończyny krótkie i silne z pazurami, ogon krótki. Samiec i samica posiadają jednakowe ubarwienie sierści: grzbiet jest szary, brzuch i nogi czarne, biała głowa z dwiema pręgami. Żywi się: roślinami i drobnymi zwierzętami: ślimakami, dżdżownicami, owadami, a także jajami ptaków. Żeruje nocą, dzień spędzając w norze.

Ciekawostki:

Borsuki budują skomplikowane, długie nory dochodzące niekiedy do 30m długości, w których zachowują idealną czystość.

Występowanie:

Borsuk występuje niezbyt pospolicie na obszarze Polski, osiedlając się na terenach leśnych z bogatą warstwą krzewów, w sąsiedztwie polan, pól czy obszarów podmokłych.

Wiewiórka (Sciurus vulgaris)

Wiewiórka (Sciurus vulgaris)

Charakterystyka:

Drobne zwierzę posiadające bardzo puszysty ogon, dłuższe i silniejsze od przednich kończyny tylne oraz uszy z charakterysty-cznymi pędzelkami włosów. Ciało pokrywa miękka sierść: na grzebiecie i ogonie ruda, a na brzuchu biała. Samiec i samica mają jednakowe ubarwienie. Wiewiórka żywi się: nasionami, pędami, grzybami i owocami. Żeruje w dzień. Żyje na drzewach w dziuplach lub gniazdach ptaków, ale pokarm zbiera także z ziemi.

Ciekawostki:

Długi, puszysty ogon odgrywa ważną rolę podczas skoków - stabilizuje kierunek lotu. Wiewiórka gromadząc zapasy na zimę zakopuje zebrane nasiona - przyczyniając się w ten sposób do rozsiewania nasion drzew.

Występowanie:

Gatunek występuje pospolicie na terenie Polski w lasach liściastych i iglastych, a także w parkach miejskich.

Rusałka pawik (Inachis io)

Rusałka pawik (Inachis io)

Charakterystyka:

To piękny, dzienny motyl, o wzorze skrzydeł, przypominającym pawie oka. Postać dorosła - motyl - osiąga długość ciała do 3cm, a rozpiętość skrzydeł dochodzi do 5cm. Odżywia się nektarem z różnych kwiatów, ale najchętniej przylatuje na czerwone i fioletowe. Larwą jest czarna gąsienica z licznymi białymi kropkami i czarnymi kolcami żerująca na liściach pokrzywy. Dorosły motyl zimuje na: poddaszach, w altanach i garażach. Pojawia się już na przedwiośniu.

Ciekawostki:

Rysunek "pawich oczek" ma zmylić napastnika gdyż sugeruje on, że są to oczy dużego zwierzęcia i lepiej go nie atakować.

Występowanie:

Gatunek pospolicie występuje w Polsce na skrajach lasów, w ogrodach, sadach, na nieużytkach i na łąkach. Jest jednym z najbardziej pospolitych motyli.

"Przyroda wokół nas - zwierzęta"

AutoViewer requires JavaScript and the Flash Player. Get Flash.

Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej