Relacja z uroczystego podsumowania konkursu "Domowy kodeks eko-konsumpcji"

domowy_kodeks_eko_konsumpcji.jpg

„Konsument to ktoś taki, kto zjada śniadanie, obiad i kolację”, „Najbardziej eko jest mój tata bo jeździ do pracy busem z innymi tatami”, „Mama zużywa za dużo wody bo często robi pranie”- te i wiele innych ciekawych odpowiedzi można było znaleźć w ponad 170 Dzienniczkach Eko-konsumenta nadesłanych wraz z pracami na konkurs „Domowy kodeks eko-konsumpcji”. Konkurs zorganizowany został w  ramach projektu „Eko-konsument: jak najmniej wytworzyć - jak najwięcej odzyskać - jak najmniej zaszkodzić” realizowanego przez Ligę Ochrony Przyrody Okręg w szczecinie i dofinansowanego ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Projekt skierowany był do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych z terenu województwa zachodniopomorskiego. W  jego ramach zostały wydane  scenariusze zajęć dla nauczycieli „Wzorce eko-kosumpcji” oraz „Dzienniczek eko-konsumenta” dla uczniów, odbyły się także warsztaty dla nauczycieli oraz konkurs polegający na stworzeniu przez ucznia Domowego kodeksu eko-konsumpcji. Kodeks tworzony był na podstawie wypełnionego wcześniej Dzienniczka, w którego uzupełnianie angażowały się nierzadko całe rodziny. Prace nadesłane do biura LOP  były bardzo różnorodne – plakaty, komiksy, filmy oraz ciekawe formy przestrzenne. Z tego względu komisja konkursowa, oprócz wyboru laureatów, przyznała liczne wyróżnienia.
W I kategorii (kl. I – III szkół podstawowych) najwyżej oceniono prace Joanny Wojciechowskiej z SP nr 2 w Świnoujściu, Alicji Przybylskiej z SP nr 2 w Goleniowie oraz Mikołaja Nazimka z SP nr 1 w Kamieniu Pomorskim. Laureatami w II kategorii (kl. IV-VI) zostali Gabriela Jabłońska z SP nr 69 w Szczecinie, Wiktor Fus z SP nr 3 w Myśliborzu, Łukasz Mielewczyk z SP nr 4 w Nowogardzie oraz Małgorzata Daniluk  z SP nr 35 w Szczecinie.
Konferencja podsumowująca projekt połączona z uroczystym rozstrzygnięciem konkursu odbyła się 12 grudnia w Sali konferencyjnej ZCDN. Zaproszeni zostali na nią laureaci i uczestnicy konkursu wraz z członkami swoich rodzin oraz nauczyciele zaangażowani w projekt. Goście wysłuchali dwóch bardzo interesujących wykładów: „Eko-konsumpcja – czy to ma senes?” autorstwa  dr inż. Elżbiety Duszy oraz „Zrównoważony transport - infrastruktura rowerowa" autorstwa dr Michała Kupca z Kat. Ekologii, Ochrony i Kształtowania Środowiska, ZUT w Szczecinie. Po części konferencyjnej nastąpił długo wyczekiwany moment wręczenia nagród i  okolicznościowych dyplomów. Serdecznie gratulujemy laureatom i liczymy na to, że również po zakończeniu projektu wszyscy uczestnicy będą stosowali się do postanowień spisanych w wykonanych przez siebie kodeksach.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z konferencji:

oraz do obejrzenia Domowych kodeksów eko-konsumpcji w wersji w wersji filmowej

Patrycja Romanowska

Wideo: