Relacja z uroczystego podsumowania konkursu "OZE bliżej nas"

sp1050403.jpg

Konkurs wojewódzki „OZE bliżej nas” został zorganizowany przez Szczeciński Okręg Ligi Ochrony Przyrody w ramach kampanii edukacyjnej o takiej samej nazwie, dofinansowanej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Adresowany był do dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych z terenu woj. zachodniopomorskiego podzielonych na trzy kategorie wiekowe:

• Kategoria I – przedszkole, w której uczestnicy mieli za zadanie wykonanie dowolną techniką (kredki, farby, wyklejanki, kolaż itp.) pracy plastycznej w formacie A3 przedstawiającej dowolne odnawialne źródło energii. Tego typu prace zostały wykonane także przez podopiecznych Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Kołobrzegu.
  • Kategoria II – szkoły podstawowe, klasy I – III, w której zadaniem było wykonanie makiety odnawialnego źródła energii.
  • Kategoria III – szkoły podstawowe, klasy IV – VI, gdzie zadaniem było zaprezentowanie małej instalacji OZE zasilającej jeden  lub co najwyżej kilka budynków  w formie sprawozdania lub wywiadu z właścicielem.

Konkurs cieszył się dużym powodzeniem, do biura LOP wpłynęło w sumie 95 prac. Szczególnie autorzy prac w I i II kategorii wiekowej wykazali się ogromną kreatywnością, stosując często ciekawe techniki i rozwiązania. Najczęściej prezentowane były turbiny wiatrowe oraz sposoby pozyskiwania energii słonecznej. W pierwszej kategorii często używane były różnorodne materiały: filc, piórka, słomki, plastikowe kubeczki, pestki, nasiona itp.
Makiety nadesłane w drugiej kategorii wiekowej były często okazałymi formami przestrzennymi, prezentującymi całe gospodarstwa zasilane różnorodnymi odnawialnymi źródłami energii  (turbinami wiatrowymi, panelami fotowoltaicznymi, biomasą), oddane z najdrobniejszymi detalami, jak  elementy zieleni, zwierzęta gospodarskie, traktory itp.

Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 24 listopada 2015 roku w Przedszkolu Publicznym nr 3 „Pentliczek” w Szczecinie. Na uroczystość zaproszeni zostali laureaci prac z wszystkich kategorii wiekowych wraz z opiekunami. Po powitaniu gości przez Panią Dyrektor PP nr 3, przedstawicieli Zarządu LOP Okręgu w Szczecinie oraz członków komisji konkursowej, uczestnicy obejrzeli występ przygotowany przez najmłodszą w przedszkolu grupę - Biedronki. Następnie odczytano protokół komisji konkursowej i przystąpiono do najbardziej wyczekiwanego momentu – wręczenia nagród i dyplomów. W trakcie uroczystości goście mogli podziwiać najlepsze prace konkursowe.

Zdjęcia z uroczystego podsumowania konkursu: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.978542455539271.1073741845.506240616102793&type=3&uploaded=14

Patrycja Romanowska