Światowy Dzień Mokradeł

strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 24.
ramsar_liquidassets_cover.jpg

W rocznicę podpisania Konwencji Ramsarskiej, która wypada 2 lutego, co roku obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł. Obchodom tym towarzyszy szereg imprez, organizowanych na całym świecie przez instytucje zajmujące się ochroną siedlisk wodno-błotnych.

Konwencja o obszarach wodno-błotnych, zwana Konwencją Ramsarską, chroni oraz gwarantuje zrównoważone użytkowanie mokradeł. Zgodnie z definicją zapisaną w dokumencie obszarami wodno-błotnymi są "...tereny bagien, błot i torfowisk lub zbiorniki wodne, tak naturalne jak i sztuczne, stałe i okresowe, o wodach stojących lub płynących, słodkich, słonawych lub słonych, łącznie z wodami morskimi, których głębokość podczas odpływu nie przekracza sześciu metrów." Strony Konwencji zobowiązane są m.in. do wyznaczenia, w celu włączenia ich do listy, obszarów wodno-błotnych, wdrożenia planowania mającego na celu ochronę tych obszarów oraz w miarę możliwości racjonalne użytkowanie wszystkich mokradeł, a także współpracę międzynarodową w zakresie wdrażania Konwencji. Konwencję o obszarach wodno-błotnych podpisano w Ramsarze w dniu 2 lutego 1971 r. Dotychczas ratyfikowało ją 160 państw, które wyznaczyły 1994 (w tym w Polsce 13) obszarów wodno-błotnych o międzynarodowym znaczeniu. Polska jest stroną Konwencji od 22 marca 1978 r.