Szkolenie przyrodnicze Rady Młodzieżowej LOP ze Szczecina w Wolińskim Parku Narodowym.

Michał Dworak, Sławomir Kiszkurno, Konferencja Rady Młodierzowej LOP na temat GMO

RM LOP w Szczecinie pod przewodnictwem Pana mgr inż. Sławomira Kiszkurno skupia studentów wydziałów przyrodniczych szczecińskich wyższych uczelni (Akademii Rolniczej, Uniwersytetu i Politechniki Szczecińskiej) zrzeszonych w Akademickich Kołach Ochrony Przyrody.

W dniu 15 listopada 2003 roku przy współpracy z Dyrekcją Wolińskiego Parku Narodowego - RM LOP zorganizowała wyjazdowe szkolenie przyrodnicze na terenie Parku. Studenci zapoznali się z historią Parku, układem geologicznym oraz szatą roślinną i zwierzęcą wyspy Wolin, ze szczególnym uwzględnieniem występujących gatunków chronionych, a zarazem rzadkich i często zagrożonych wyginięciem. Szkolenie przyrodnicze rozpoczęło się od wykładów w Centrum Edukacyjno - Muzealnym w Międzyzdrojach, gdzie arkana przyrodnicze wyspy zdradził i przybliżył nam kustosz muzeum mgr Lech Zużałek. W międzyczasie zwiedzano stałe i czasowe wystawy prezentujące niepowtarzalne piękno przyrody Parku, bogactwo flory i fauny, budowę geologiczną wyspy z bogatą kolekcją bursztynów bałtyckich. Zaznaczyć trzeba, że kolekcje eksponatów roślin i zwierząt nie są celowo wzbogacane i uzupełniane, lecz są wynikiem wielu wypadków zachodzących w przyrodzie (linie wysokiego napięcia, trasy samochodowe, martwe egzemplarze itp.)

Po wyczerpujących seminariach 40 osobowa grupa lopowców z udziałem pracowników Parku, pod przewodnictwem Leśniczego Parku - pana Kazimierza Drzewieckiego ruszyła w stronę wybrzeża Bałtyku w celu jego oczyszczenia. Na odcinku ok. 5 km zbierano śmieci w postaci: butelek szklanych i plastikowych, różnego rodzaju woreczków i reklamówek, puszek aluminiowych itp., zarówno na plaży, jak i na klifach oraz brzegach wydm. W rezultacie nazbierano 7 worków śmieci, a przyroda dziękując za dobry uczynek nagrodziła uczestników słoneczną aurą do końca dnia, zaś pracownicy Parku zatroszczyli się o bezzwłoczny odbiór posegregowanych odpadów. Poznawczy spacer wybrzeżem i dalej leśnym szlakiem przyrodniczym, w trakcie którego rozpoznawano rozmaite twory przyrody, przerywany wieloma sesjami zdjęciowymi doprowadził nas do Ośrodka Hodowli Zwierząt, zwanego także Rezerwatem Pokazowym Żubrów, gdzie prócz żubra Bison bonasus - największego europejskiego ssaka będącego symbolem ochrony przyrody w Polsce, tym samym - Ligi Ochrony Przyrody, prezentowane są inne gatunki charakterystyczne dla wolińskiej fauny, takie jak: bielik Haliaeetus albicilla - największy ptak drapieżny Europy - protoplasta polskiego godła narodowego i zarazem symbol WPN, jeleń, dzik, sarna i puchacz. Warto wspomnieć, że na terenie rezerwatu prowadzona jest z powodzeniem reintrodukcja puchacza Bubo bubo - największej europejskiej sowy. Szkolenie zakończono pod wiatą z integrującym szczecińskie środowisko akademickie ogniskiem, kiełbaskami i kominkiem, przy którym wymieniano nabyte od ostatniego szkolenia LOP doświadczenia i wrażenia z przyrodniczo owocnego dnia. Omówiona została także strategia współpracy Ligi z Wolińskim Parkiem Narodowym na przyszły rok. Za nadzór i bogaty program szkolenia szczególne uznanie dla Pana mgr inż. Bogdana Jakuczuna - Z-cy Dyrektora WPN, od lat współpracującego z Zarządem Okręgu LOP w Szczecinie.