V edycja konkursu wojewódzkiego „Kto jest Eko ten zajdzie daleko”

sp1050435.jpg

Już po raz piąty podsumowany został konkurs wojewódzki „Kto jest eko ten zajdzie daleko”. W tym roku zorganizowany został w ramach kampanii edukacyjnej „OZE bliżej nas” dofinansowanej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Sponsorem nagród był również Powiat Stargardzki. Uroczystość odbyła się 26 listopada 2015 roku w siedzibie Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie. Zaproszeni zostali na nią autorzy i opiekunowie najlepszych prac w woj. zachodniopomorskim.

Uczestnikami byli uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej (I  kategoria wiekowa) i gimnazjum (II kategoria wiekowa). Ich zadaniem było stworzenie pracy konkursowej zawierającej dokumentację działań na rzecz ochrony przyrody i środowiska przez minimum 7 dni. Działania zebrane były w tabeli, gdzie wyszczególniony był rodzaj wykonanego zadania (np. oszczędzanie wody), przedstawione konkretne działania (np. myje zęby przy zakręconym kranie) oraz data. Oprócz tabeli w pracach znajdowała się dodatkowa dokumentacja – zdjęcia, ilustrację, szerszy opis wykonywanych czynności oraz wnioski autora. Często w powstawanie pracy zaangażowane były całe rodziny – razem segregowały odpady, sprzątały las, czy wymieniały żarówki na energooszczędne.

Wszystkie nadesłane na konkurs prace  - w sumie 52, spełniały warunki uczestnictwa, w większości wykonane były bardzo starannie i pomysłowo  oraz opatrzone były ciekawą szatą graficzną. Komisja konkursowa długo debatowała nad wyróżnieniem prac, które na to najbardziej zasługiwały.
W pierwszej kategorii wiekowej zwyciężyli:

I miejsce: Natalia Łaszuk – SP nr 3 w Nowogardzie,
II miejsce: Katarzyna Blicharz – SP nr 3 w Dębnie,
III miejsce: Oliwia Wojtkowiak – SP nr 1 w Stargardzie Szczecińskim i Marcel Polanowski – SP nr w Dębnie,
Wyróżnienie: Martyna Tomczyk – SP nr 1 w Stargardzie Szczecińskim, Mikołaj Czerniachowicz – SP nr 3 w Dębnie, Wiktoria Baran – SP nr 3 w Nowogardzie,
Wyróżnienie za kreatywność: Małgorzata Jabłońska, Patrycja Małecka – SP nr 69 w Szczecinie.

W drugiej kategorii wiekowej:
I miejsce: Mateusz Wyroda – Gim. Nr 6 w Szczecinie
II miejsce: Klaudia Kraska – Gim. W Maszewie
III miejsce: Klaudia Wróbel – ZSP w Kliniskach Wielkich
Wyróżnienie: Sara Machocka – Gim. W Maszewie

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, gratulujemy laureatom i mamy nadzieję, że autorzy prac wraz z rodzinami będą dalej kontynuować proekologiczne działania.

Zdjęcia z uroczystości: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.978568882203295.1073741846.506240616102793&type=3&uploaded=6

Patrycja Romanowska