Żegnaj przyjacielu!

strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 24.
maciej.jpg

Przyroda jest dla nas otwarta. Czeka, abyśmy spojrzeli i zdumieli się nad jej doskonałością. Abyśmy obserwowali zwyczaje zwierząt, zmieniające się pory roku, zmieniające się kolory roślin, czerpali z ich darów. Jesteśmy częścią natury, będąc z nią blisko osiągamy spokój. Dzięki niej żyjemy. Wiele osób ma tę świadomość i tę wrażliwość na pielęgnację otaczającej nas przyrody. Jednak mało jest tych, którzy potrafią walczyć o jej dobro, poświęcając swoje życie. Prawdziwa miłość to zachwyt, a następnie chęć ochrony. Maciej Trzeciak kochał przyrodę przez całe swoje życie i robił wszystko, co w jego mocy, aby działać na rzecz jej ochrony.

Maciej już w młodości działał na rzecz ochrony środowiska i miał w sobie tyle pasji, że potrafił przyciągnąć do siebie innych. Ludzie zawsze lgną do osób prawdziwie oddanych i dzięki temu z inicjatywy Macieja, powstało w 1993 roku na Politechnice Szczecińskiej Koło Ligi Ochrony Przyrody. Był to pierwszy krok Macieja, który utwierdził go w przekonaniu, że aby rozwijać świadomość proekologiczną należy zacząć od dzieci i młodzieży, w tym młodzieży akademickiej. Wiedział, że w pojedynkę nie zdziała tyle, ile by chciał. Głównym jego założeniem była współpraca i integracja środowisk akademickich Ligi Ochrony Przyrody. W tamtym czasie wzbogacał swoją wiedzę bardzo intensywnie biorąc udział we wszelkiego rodzaju szkoleniach, seminariach. Jego zapał i chęć do pracy został zauważony. Niedługo potem został wybrany do Zarządu Wojewódzkiego Ligi Ochrony Przyrody w Szczecinie, następnie do władz krajowych Ligi.

Dzięki jego dojrzałemu podejściu do działalności na rzecz ochrony przyrody został wkrótce Wojewódzkim Konserwatorem Przyrody w Szczecinie, następnie w latach 2007-2009 Głównym Konserwatorem Przyrody-Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Środowiska. Widział też wiele niepoprawności w ówczesnym podejściu do ochrony przyrody. Był człowiekiem odważnym i przekonanym o słuszności swoich planów i decyzji. Wspólnie z pozostałymi wojewódzkimi konserwatorami przyrody wyznaczał sieć obszarów Natura 2000 w Polsce, mając w dalszej perspektywie plan odnoszący się do nadzoru nad tymi obszarami oraz potrzebę utworzenia dla nich tzw. planów zarzadzania. Zainicjował i współtworzył nową funkcjonującą do dzisiaj strukturę organizacyjną ochrony przyrody w Polsce - Generalną i Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska, dzięki której realizowane są założenia polityki ochrony środowiska.Dzięki doświadczeniu w działalności na rzecz ochrony środowiska Maciej Trzeciak został wiceministrem środowiska. Ostatecznie z tej funkcji zrezygnował. Jednak nigdy nie porzucił swojej pasji i założył własną firmę, której celem było przygotowywanie pod względem środowiskowym wielu polskich inwestycji związanych m.in. z OZE. Miłość do przyrody, która w nim zakwitła, nigdy nie minęła.

Informacja o tragicznej śmierci Macieja wstrząsnęła jego rodziną i wieloma przyjaciółmi. Ci, którzy go znają wiedzą, że był dobrym, oddanym swojej pasji człowiekiem. Macieju, udowodniłeś nam, że warto dbać o przyszłość naszych dzieci. Na zawsze zapamiętamy Twój serdeczny uśmiech. Przyroda wybrała Ciebie na swojego przyjaciela, a Ty odwdzięczałeś się jej na każdym kroku. Gdy w pracy społecznej czy zawodowej brakowało nam motywacji powtarzałeś, że przyroda nam za to wszystko kiedyś wynagrodzi. Tak wiele udało Ci się osiągnąć. Dla nas, pasjonatów przyrody, ogromną przyjemnością była współpraca z Tobą. Spoczywaj w spokoju.

                                                                                                                                                  Liga Ochrony Przyrody w Szczecinie