Kolonie

LETNIE KOLONIE  „Wakacyjne Warsztaty Odkrywców Natury”

Wypoczynek w Kościelisku (Tatry)
Lato 2022 r.

Termin turnusu: 07.07. – 20.07.2022 r.

W czternastodniowym wypoczynku, który zorganizowaliśmy wraz z dojazdem wzięło udział 44 dzieci i młodzieży szkolnej z terenu województwa zachodniopomorskiego, w tym 4 osoby niepełnosprawne, pod opieką 5-osobowej kadry. Wypoczynek odbył się pod hasłem „wakacyjne Wyprawy Młodych Patriotów w Kościelisku. Przeprowadzone warsztaty w formie kolonii ekologicznej umożliwiły dzieciom dobrze uczącym się, będącym w trudnej sytuacji materialnej oraz niepełnosprawnym skorzystanie z aktywnego wypoczynku w polskich górach oraz zmianę klimatu. bogaty program warsztatów pozwolił na poszerzenie wiedzy i horyzontów uczestników zadania, rozwój ich pasji oraz zainteresowań. Liczne zadania związane z klimatem i patriotyzmem przybliżyły i poszerzyły wiedze na temat dbałości o czystość powietrza i Polski oraz umocniło więź patriotyczną i przywiązanie do ojczyzny oraz rodaków. Dzieci i młodzież zwiedziły  atrakcyjne turystycznie i kulturowo miejsca, zdobyły przydatna wiedzą przyrodniczą, popartą własnymi obserwacjami, wzięły udział w wielu ciekawych zajęciach plastycznych i sportowych, dzięki którym mogły poprawić swoją kondycję fizyczną. W trakcie turnusu pojawiły się również warsztaty i prelekcje, a także konkursy związane z tematyką z zakresu ochrony środowiska, zdrowego odżywiania się oraz pracy społecznej, dzięki czemu uczestnicy mieli okazje do zdobycia nowej wiedzy.

Jednym z ważniejszych celi, który od lat stawiamy na pierwszym miejscu była integracja dzieci niepełnosprawnych z rówieśnikami. Wzajemne poznanie oraz wspólna aktywność podczas wycieczek, zajęć i warsztatów pozwoliło na wyzwolenie pozytywnych emocji, chęci pomocy, pokonanie barier oraz poczucia akceptacji i jedności w grupie.

Podczas turnusu odbyły się liczne wycieczki piesze oraz dwie wycieczki całodniowe. Głównym elementem programu turnusu były wycieczki do atrakcyjnych przyrodniczo, kulturowo i historycznie miejsc. ich celem było zapoznanie uczestników z polska kulturą, historią i folklorem oraz ukazanie oraz uwrażliwienie na piękno i unikatowość polskiej przyrody. Dzięki wycieczkom uczestnicy mieli okazje przyjrzeć się ekosystemom górskim, z którymi nie maja styczności na co dzień. Wpłynęło to na zrozumienie potrzeby ochrony środowiska a przede wszystkim klimatu nie tylko w skali regionalnej.

Zrealizowaliśmy/zwiedziliśmy/ widzieliśmy:

 • piesza wycieczkę na Gubałówkę;
 • spacer do Doliny Małej Łąki;
 • spacer nad Czarny Dunajec;
 • Morskie Oko i Wodogrzmoty Mickiewicza;
 • Sabałowa Zagroda i kościół pw. Matki Boskiej Fatimskiej;
 • Cmentarz Zasłużonych;
 • Spacer Dolina Kościeliśką;
 • Spacer na Nosal;
 • Dolina Strążyska;
 • Pustelnia Brata Alberta;
 • Butorowy Wierch;
 • Jaskinia Mroźna;
 • Dolina Chochołowska;
 • Polana Szymoszkowa;
 • Spacer Doliną Olczyską;
 • Dolina Lejowa;

Wycieczki całodniowe pozwoliły nam na szersze poznanie okolicy

– Pieniński Park Narodowy, Zamki nad Dunajcem, Sromowce Wyże, zapora na jeziorze Czorsztyńskim oraz zwiedzanie wąwozu Homole;

 • Zakopane – spacer po Krupówkach, Krzywa Chata, Muzeum Tatrzańskie, Muzeum Przyrodnicze, Wielka Krokiew, Dolina Białego;

Do udziału w letnich koloniach zapraszamy dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Koszt skierowania wynosi 1.950 zł, dla członków LOP 100 zł zniżki. Koszt obejmuje całość, czyli: dojazd (tam i z powrotem), pobyt (wyżywienie i noclegi), program i jego realizację podczas trwania turnusu oraz ubezpieczenie NWW. Organizowane przez nas kolonie to głównie aktywny wypoczynek, ale jest w nich także czas na zdobywanie praktycznej wiedzy i nawyków proekologicznych. Wpływa na to bardzo atrakcyjny turystycznie i przyrodniczo region polskich Tatr i Tatrzański Park Narodowy – jedyny w Polsce o charakterze alpejskim.

KOŚCIELISKO – miejscowość wypoczynkowa z widokiem na panoramę Tatr, położona tuż obok Zakopanego. Dom Wypoczynkowy „HARNAŚ II” [ul. St. Nędzy Kubińca 105a i b, Kościelisko] położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie najbardziej malowniczych dolin Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na miejscu w ośrodku jest stołówka oraz świetlice zapewniające ciekawą organizację czasu wolnego. Dodatkowe informacje: http://www.zakopane-harnas.pl

Podczas licznych wycieczek uczestnicy poznają kulturę i folklor regionu, walory przyrodnicze oraz inne atrakcje związane z kolonijną rekreacją. Koloniści zobaczą wiele ciekawych miejsc m. in. wspaniałe górskie panoramy podczas wjazdu kolejką na Butorowy Wierch oraz zdobywania Gubałówki, najpiękniejsze Tatrzańskie doliny rzeczne jak Dolina Chochołowska i Kościeliska, Morskie Oko, zagadkowe zakątki podczas eksploatacji Jaskini Mroźnej i dary Ziemi podczas wypoczynku na Kąpielisku Geotermalnym Polana Szymoszkowa (dodatkowy koszt 20 zł).

W trakcie pobytu zapewniamy dwie całodniowe wycieczki, na przykład autokarową do Czorsztyna i Pienińskiego Parku Narodowego (zwiedzanie Wąwozu Homole, Zamki w Niedzicy i Czorsztynie, Zapora na Dunajcu) oraz do Zakopanego (Krupówki, Krzywa Chata, Muzeum Tatrzańskie, Wielka i Mała Krokiew).

W czasie trwania turnusu będą odbywały się liczne gry, turnieje, rozgrywki oraz zajęcia sportowe, artystyczne i warsztatowe związane z różnorodną tematyką, a także rozmaitych konkursów. Dla najlepszych nagrody książkowe i rzeczowe. Ponadto nie zabraknie takich atrakcji jak dyskoteki, ognisko z pieczoną kiełbaską i innych imprez kolonijnych według pomysłów uczestników. Możliwa zmiana w programie w zależności od warunków pogodowych i innych czynników.

Zakwaterowanie w pokojach 3, 4 i 5 osobowych.
Zapewniamy całodobową opiekę wychowawczą i medyczną.

Należność za skierowanie płatna na konto BGŻ BNP PARIBAS S.A. Szczecin:

77 2030 0045 1110 0000 0054 8030
Możliwość rozłożenia płatności na kilka rat

Ilość miejsc ograniczona!

KOLONIE NADZOROWANE I WSPIERANE PRZEZ KURATORIUM OŚWIATY W SZCZECINIE