Projekty

2020 Społecznik

Junk Journal – Zero Waste – Album z odzysku

Projekt został zrealizowany w założonym terminie, główne wydarzenie 25/07/2021, w którym udział wzięła społeczność lokalna, szczególnie uczniowie (dzieci i młodzież), seniorzy oraz pasjonaci idei Zero Waste odbyło się w pracowni Warsztatownia, ul. Małopolska 5 w Szczecinie. Zaprezentowano sposób wtórnego wykorzystania materiałów, które trafiłyby do kosza: okładki z zeszytów, ścinki papierów, resztki materiałów tekstylnych. Uczestnicy zostali zapoznani z metodą "reuse" a następnie zaprojektowali i wykonali własne Junk Journale. Wykazali się także inicjatywą przynosząc własne materiały, które zamiast wyrzucić - wypełniły wnętrze albumów. Okładki wykonane zostały z przygotowanych wcześniej formatek z baz kartonowych, naszyte zostały materiały tekstylne. Wnętrza
wypełniono w większości materiałem z odzysku - kartkami ze starych zeszytów, papierem gazetowym, tapetami pozostałymi z remontów, tagami wyciętymi dziurkaczami, taśmami. Do ozdabiania służyły przygotowane przez organizatora koronki, stemple, metalowe narożniki, oczka, zawieszki, ozdobne materiały biurowe, sznurki i wiele innych ozdób, którymi dysponowała pracownia.
Wykonano 50 albumów zróżnicowanych pod względem wizualnym - uczestnicy sami wybierali odpowiednie dla siebie materiały, ozdoby, pośród tych przygotowanych przez organizatora ale również przyniesione przez siebie. Podczas prac toczyły się rozmowy na temat idei zero waste, uczestnicy chętnie podawali swoje pomysły na wykonanie zakładek, kieszonek i użycia materiałów wtórnych. Zdecydowanie można potwierdzić wzrost wiedzy
wśród uczestników oraz zaszczepienie zamiłowania do estetycznych prac o wartościach ekologicznych, gotowość do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska oraz chęć do dalszego użytkowania poznanych na warsztatach technik. Podczas przygotowanego poczęstunku była okazja do integracji sąsiedzkiej ale i pokoleniowej, bowiem w warsztatach udział brały osoby z różnych grup wiekowych. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się maszyna do szycia i nauka jej obsługi - nastąpiła piękna współpraca między uczestnikami (starsi pomagali młodszym, którzy nie mogli użyć jej samodzielnie). Efektem pracy są przepiękne albumy i chęć do szerzenia idei w innych środowiskach.

2021 Społecznik - Budujemy domki dla motyli

Kontynuując inicjatywę budowy domków dla owadów, zwróciliśmy uwagę mieszkańców Szczecina (plakaty, ulotki, informacje, fb) i zaprosiliśmy ich do działania w obszarze budowy domków, tym razem, dla motyli. Zaprojektowano i przygotowano elementy do samodzielnego wykonania takich domków z drewna oraz przy użyciu wkrętów, kleju,
elementów dekoracyjnych. Warsztaty odbyły się dnia 29/07/2021 w pracowni warsztatownia, ul. Małopolska 5 w Szczecinie. Udział wzięły dzieci, młodzież oraz dorośli pasjonaci tematów ekologicznych, posiadacze ogrodów, balkonów i działek. Wykorzystane zostały formatki drewniane, listewki do przygotowania setek elementów potrzebnych do przedsięwzięcia - pracę wykonano za pomocą piły ukośnej, której obsługa odbyła się pod opieką stolarza z zaprzyjaźnionego zakładu. Po skręceniu domków uczestnicy zajęli się dekorowaniem, do którego użyto lakier ekologiczny w przyjaznych motylom barwach oraz stemple z motywem i elementy drewniane (w tym stare panele podłogowe). Zainteresowanie wydarzeniem przerosło nasze oczekiwania - pojawiła się duża ilość zgłoszeń udziału, ale i chęć zamówienia gotowych domków. Podczas realizacji projektu zbudowano ponad 50 domków dla motyli wykonanych wg przygotowanego projektu, ozdobionych zgodnie z poczuciem estetyki i potrzebami artystycznymi uczestników, które okazały się być ogromne. Podczas pracy toczyły się rozmowy na tematy proekologiczne, uczestnicy chętnie dzielili się swoją wiedzą i zadawali pytania dotyczące nie tylko konstrukcji
domków ale i wszelkich tematów związanych z owadami. Każdy uczestnik otrzymał także sadzonkę rośliny, która ma na celu przyciągnięcie lokatora do wykonanego domku. Uczestnicy podczas wspólnego majsterkowania mieli czas na wspólne rozmowy i tworzenie więzi sąsiedzkich, nawiązała się współpraca pomiędzy młodszymi a starszymi uczestnikami (jako meble dla motyli wykorzystywane były patyczki pozyskane ze środowiska a których
docięcie było konieczne za pomocą sekatora, w czym starsi pomagali młodszym). Efekty przerosły nasze oczekiwania - podczas fotografowania prac przed lokalem Warsztatowni zatrzymywali się zachwyceni przechodnie, ochom i achom nie było końca - udostępniono zainteresowanym ulotki.

2020 Społecznik - Budujemy domki dla owadów

Celem projektu było zwrócenie uwagi mieszkańców Szczecina na problem wymierania owadów pożytecznych, niezbędnych zarówno w ekosystemach miejskich, ogrodach, parkach i lasach miejskich. Oprócz owadów zapylających rośliny (trzmiele, dzikie i miodne pszczoły, bzygi), wymierają też pożyteczne owady drapieżne (biedronki, mrówki, ważki, biegaczowate, złotooki, dobroczynki, dziubałki gajowe, ośce korówkowe i skorki), które pożerają szkodliwe insekty, w naturalny sposób regulując ekosystem. Niestety, podczas planowania zieleni w aglomeracjach miejskich zapomina się o bezpiecznych enklawach dla tych owadów, co w połączeniu z nadmiernym nawożeniem, zanieczyszczeniem powietrza i gleby, używaniem środków chwastobójczych, powoduje ich masowe wymieranie. Prostym, skutecznym i dostępnym rozwiązaniem jest konstruowanie niewielkich specjalistycznych drewnianych domków dla owadów. Zorganizowano piknik, podczas którego uczestnicy sami zaprojektują i zbudują kilkadziesiąt domków dla owadów, które następnie trafiły na ich bakony, ogródki, trawniki, jak i do miejskich parków i lasów. Domki powstały przy wykorzystaniu skrawków sklejki, desek, pudełek drewnianych, słomy, szyszek, sznurka, rurek, siatek, itp.
Naturalnych surowców. Konstruowanie domków nadzorowane były przez przedstawicieli organizatora: specjalistów i techników. Każdy domek był niepowtarzalny - został zaprojektowany wykonany wg inwencji uczestnika, po krótkim instruktażu. Do budowy zostały wykorzystane standardowe narzędzia: młotki, gwoździki, klej montażowy, tacker itp.

2019 Społecznik – Zielona Ściana

– więcej tlenu dla Szczecina

Projekt zrealizowany w formie pikniku ekologicznego, który odbył się 5września na chodniku, na skrzyżowaniu ulic Śląska/Jagiellońska w centrum Szczecina. Na uczestników czekały materiały informacyjne, narzędzia, sadzonki, ziemia, keramzyt, donice, i elementy konstrukcji metalowej. Przygotowana była także mini czytelnia książek tematycznych z miejscem do robienia notatek. W czasie pikniku uczestnicy pod okiem ekspertów zmontowali konstrukcję Zielonej Ściany o wymiarach ok. 240x180 i obsadzili sadzonkami roślin tworząc naturalny filtr.
Grupami odbiorców byli mieszkańcy Śródmieścia, właściciele nieruchomości, przedstawiciele wspólnot mieszkaniowych, emeryci oraz młodzież. Następnie ściana była eksponowana w głównych miejscach Szczecina.
W ciągu 4 godzin piknik odwiedziło 200 osób, w tym osoby starsze i młodzież szkolna, które otrzymały ulotki dotyczące hodowli roślin tlenotwórczych w mieście oraz zostały poinformowane w zakresie zalet pnączy oraz ich uprawy.