Kolonie

LETNIE KOLONIE  „Wakacyjna Przygoda w Beskidzie Śląskim”

Wypoczynek w Wiśle
Lato 2023 r.

Termin turnusu: 22.07 – 04.08.2023 r.

Do udziału w „Warsztatach ekologicznych” zapraszamy dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Koszt skierowania 2.500,00, dla członków LOP 100 zł. zniżki     
Koszt obejmuje całość, czyli: dojazd (tam i z powrotem), pobyt (wyżywienie i noclegi), program i jego realizację w trakcie trwania turnusu. 

Organizowane przez nas kolonie to głównie aktywny wypoczynek , ale jest w nich także czas na zdobywanie praktycznej wiedzy i nawyków proekologicznych. Wpływają na to bardzo atrakcyjne turystycznie i przyrodniczo Beskidy i „perła”, jaką jest Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego. 

Podczas licznych wycieczek pieszych i autokarowych uczestnicy poznają kulturę i folklor regionu, jego walory przyrodnicze oraz inne atrakcje związane z kolonijną rekreacją.

Organizowane przez nas kolonie to głównie aktywny wypoczynek , ale jest w nich także czas na zdobywanie praktycznej wiedzy i nawyków proekologicznych. Wpływają na to bardzo atrakcyjne turystycznie i przyrodniczo Beskidy i „perła”, jaką jest Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego. 

Podczas licznych wycieczek pieszych i autokarowych uczestnicy poznają kulturę i folklor regionu, jego walory przyrodnicze oraz inne atrakcje związane z kolonijną rekreacją. 

 

 

WISŁA malownicza miejscowość o leczniczym mikroklimacie górskim, położona w dolinie rzeki Wisły u stóp najwyższych szczytów Beskidu Śląskiego. Dom Wczasowy LIMBA [43-460 Wisła, ul. Górnośląska 5, tel.: (033) 8552296 położony jest przy rozwidleniu wielu szlaków do uprawiania pieszej turystyki górskiej w okolice Szczyrku, Baraniej Góry i Czantorii. Dodatkowe informacje na stronie internetowej: www.dwlimba.pl  

LETNIE KOLONIE  „Wakacyjne Warsztaty Odkrywców Natury”

Wypoczynek w Kościelisku (Tatry)
Lato 2022 r.

Termin turnusu: 07.07. – 20.07.2022 r.

W czternastodniowym wypoczynku, który zorganizowaliśmy wraz z dojazdem wzięło udział 44 dzieci i młodzieży szkolnej z terenu województwa zachodniopomorskiego, w tym 4 osoby niepełnosprawne, pod opieką 5-osobowej kadry. Wypoczynek odbył się pod hasłem „wakacyjne Wyprawy Młodych Patriotów w Kościelisku. Przeprowadzone warsztaty w formie kolonii ekologicznej umożliwiły dzieciom dobrze uczącym się, będącym w trudnej sytuacji materialnej oraz niepełnosprawnym skorzystanie z aktywnego wypoczynku w polskich górach oraz zmianę klimatu. bogaty program warsztatów pozwolił na poszerzenie wiedzy i horyzontów uczestników zadania, rozwój ich pasji oraz zainteresowań. Liczne zadania związane z klimatem i patriotyzmem przybliżyły i poszerzyły wiedze na temat dbałości o czystość powietrza i Polski oraz umocniło więź patriotyczną i przywiązanie do ojczyzny oraz rodaków. Dzieci i młodzież zwiedziły  atrakcyjne turystycznie i kulturowo miejsca, zdobyły przydatna wiedzą przyrodniczą, popartą własnymi obserwacjami, wzięły udział w wielu ciekawych zajęciach plastycznych i sportowych, dzięki którym mogły poprawić swoją kondycję fizyczną. W trakcie turnusu pojawiły się również warsztaty i prelekcje, a także konkursy związane z tematyką z zakresu ochrony środowiska, zdrowego odżywiania się oraz pracy społecznej, dzięki czemu uczestnicy mieli okazje do zdobycia nowej wiedzy.

Jednym z ważniejszych celi, który od lat stawiamy na pierwszym miejscu była integracja dzieci niepełnosprawnych z rówieśnikami. Wzajemne poznanie oraz wspólna aktywność podczas wycieczek, zajęć i warsztatów pozwoliło na wyzwolenie pozytywnych emocji, chęci pomocy, pokonanie barier oraz poczucia akceptacji i jedności w grupie.

Podczas turnusu odbyły się liczne wycieczki piesze oraz dwie wycieczki całodniowe. Głównym elementem programu turnusu były wycieczki do atrakcyjnych przyrodniczo, kulturowo i historycznie miejsc. ich celem było zapoznanie uczestników z polska kulturą, historią i folklorem oraz ukazanie oraz uwrażliwienie na piękno i unikatowość polskiej przyrody. Dzięki wycieczkom uczestnicy mieli okazje przyjrzeć się ekosystemom górskim, z którymi nie maja styczności na co dzień. Wpłynęło to na zrozumienie potrzeby ochrony środowiska a przede wszystkim klimatu nie tylko w skali regionalnej.

Zrealizowaliśmy/zwiedziliśmy/ widzieliśmy:

  • piesza wycieczkę na Gubałówkę;
  • spacer do Doliny Małej Łąki;
  • spacer nad Czarny Dunajec;
  • Morskie Oko i Wodogrzmoty Mickiewicza;
  • Sabałowa Zagroda i kościół pw. Matki Boskiej Fatimskiej;
  • Cmentarz Zasłużonych;
  • Spacer Dolina Kościeliśką;
  • Spacer na Nosal;
  • Dolina Strążyska;
  • Pustelnia Brata Alberta;
  • Butorowy Wierch;
  • Jaskinia Mroźna;
  • Dolina Chochołowska;
  • Polana Szymoszkowa;
  • Spacer Doliną Olczyską;
  • Dolina Lejowa;

Wycieczki całodniowe pozwoliły nam na szersze poznanie okolicy

– Pieniński Park Narodowy, Zamki nad Dunajcem, Sromowce Wyże, zapora na jeziorze Czorsztyńskim oraz zwiedzanie wąwozu Homole;

  • Zakopane – spacer po Krupówkach, Krzywa Chata, Muzeum Tatrzańskie, Muzeum Przyrodnicze, Wielka Krokiew, Dolina Białego;